Магнітно-резонансна томографія і комп’ютерна томографія є високоточними і інформативними методами візуалізації органів і тканин. Однак в ряді випадків пацієнтові призначають МРТ або КТ з контрастуванням. Навіщо лікарі призначають контраст і наскільки це безпечно?

В більшості випадків МРТ посилюється контрастуванням якщо мова йде про пацієнта з підозрою на онкологічне захворювання. Контраст дозволяє детальніше дослідити місце можливої ​​пухлини і, у разі виявлення, масштаби її поширення. Більш того, контрастна речовина дає можливість зафіксувати новоутворення в зародку, чітко позначити його межі і структуру. А, як відомо, чим раніше буде виявлена ​​пухлина, тим вище шанси на одужання. Крім того, контрастування при МРТ використовують для визначення ступеня активності розсіяного склерозу і ефективності процесу його лікування, при новоутвореннях в спинному і головному мозку, а також після операцій з приводу їх видалення, для виявлення в головному і спинному мозку метастазів пухлин, які внаслідок їх невеликого розміру, можуть бути непомітні при МРТ без контрасту, для діагностики рубцевої тканини в процесі реабілітації після операції. У випадках, коли виникають підозри на доброякісну пухлину в гіпофізі і при цьому на МРТ без контрастування новоутворення не помітно.

Контрастування застосовується не тільки при магнітно-резонансній томографії, а й при комп’ютерній. Завдяки своєму складу контрастна речовина є серйозною перешкодою для рентгенівського випромінювання, яке використовується при КТ, внаслідок чого відбувається посилення сигналу. На знімках стає добре видно кровоносну систему організму. Саме тому КТ з контрастуванням застосовують у випадках, коли потрібно продіагностувати серцево-судинну систему. Цей вид обстеження має високу діагностичну цінність при дослідженні шлунково-кишкового тракту, особливо при використанні так званого подвійного контрастування (внутрішньовенно і перорально), а також органів грудної порожнини. Як і при МРТ, застосування контрастної речовини при КТ дозволяє лікарю краще розглянути тканини, органи, їх межі, специфічні особливості кровопостачання.

Які речовини використовуються для МРТ з контрастом?

Речовина, що використовується для розгорнутого МР-обстеження з контрастом, вводиться внутрішньовенно. На сьогоднішній день використовуються препарати, в основі яких лежить метал гадоліній.

Які речовини використовуються для КТ з контрастом?

Контрасти, які використовуються при КТ-дослідженні містять йод. Можуть бути водорозчинними для введення внутрішньовенно і перорально (коли пацієнт випиває контраст) або жиророзчинними для зовнішнього застосування з метою дослідження порожнин (свищів, дивертикулів).

При обох видах обстеження швидкість введення і дозування препарату ретельно розраховується з урахуванням особливостей організму пацієнта. Подача контрастної речовини в організм за допомогою шприца або інжектора відбувається синхронно процесу сканування.

Протипоказання для МРТ та КТ з контрастом:

  • вагітність на будь-якому терміні;
  • алергії (необхідна консультація з лікарем);
  • період грудного вигодовування;
  • важкі захворювання нирок;
  • для контрасту при КТ – захворювання щитовидної залози, перед обстеженням обов’язкова консультація ендокринолога.

Чи небезпечно МРТ або КТ з використанням контрастної речовини?

Дуже часто пацієнти, які мають алергію на ряд ліків, переживають через можливі ускладнення від введення контрасту при МРТ або КТ. У більшості випадків такі побоювання виправдані лише в разі контрастування при КТ, так як алергія на йод досить поширена. Тому перед дослідженням рекомендовано пройти обстеження, проконсультуватися з лікарем і, при необхідності, провести проби. Контрастні речовини нового покоління, що застосовуються для МРТ не містять йоду, через що алергічні ускладнення практично не фіксуються. Препарати для МРТ з контрастом нетоксичні і рідко викликають побічні ефекти і добре переносяться алергікам.

Як висновок, застосування контрасту при МРТ та КТ підвищує діагностичну цінність методу, але має деякий ряд протипоказань і можливих побічних впливів на організм. Тому пацієнту і лікарю необхідно з відповідальністю підходити до підготовки перед обстеженням.

Будьте здорові!

Останні відгуки

  • Записався на МРТ 5 днів наперед. По телефону дуже всі ввічли...
  • Не рекомендую. Категоричне ні. Вперше робили Мрт дитині в Ки...
  • Доброго дня. так, мені хотілося повіряти мрт мозок, тому пот...
  • Доброго дня можна до вас записатись...
  • Очень вежливо, подробно объяснили, записали, все рассказали....
Повідомити про новий центр
або про зміну вартості