На жаль, навіть у наш час трапляється, що лікар ставить пацієнтові невірний діагноз. І це при тому, що в допомогу медичному працівнику доступні найсучасніші методи обстеження. Потрібно лише правильно підібрати той чи інший. А якщо недостатньо якогось одного, то направити хворого на додаткові процедури. Сьогодні в медицині з’явилися можливості вчасно виявити практично будь-яку недугу і не дати їй далі розвиватися. Високоточне обладнання реально допомагає лікарям зберігати, відновлювати здоров’я пацієнтів і в багатьох випадках навіть дарувати їм друге життя.

Якщо для постановки правильного діагнозу недостатньо таких обстежень, як рентген та УЗД, то підключається потужна “важка артилерія” – МРТ та КТ. Що це таке? Дані абревіатури знайомі будь-якій людині, навіть далекому від медицини, хоча б на слух. Це способи дослідження за допомогою томографів, про що свідчить наявна в обох скорочення буква “Т”. Вона-то і вводить необізнаних людей в оману і дає їм привід думати, що це однакові методи. Це вірно лише в незначній мірі. Насправді відмінностей набагато більше, ніж схожості.

КТ – комп’ютерна томографія, а МРТ – магнітно-резонансна томографія. Схожі вони лише візуально – обидва апарати представляють собою рухомий стіл, на який лягає пацієнт, і тунель, в який цей стіл потім в’їжджає. Усередині камери починається сканування хворого органу або зони тіла. Обидва методи засновані на принципі пошарового сканування і виведення одержуваного зображення на комп’ютерний монітор. Але КТ дослідження здійснюється за допомогою рентгенівського випромінювання і дає уявлення фізичного стану речовини, а МРТ дослідження – це використання постійного магнітного поля і радіочастотного електромагнітного випромінювання, яке дозволяє фіксувати розподіл протонів і бачити хімічну будову тканин.

MRI-mri-ct.com.ua

Що показує МРТ-сканування? У цього методу найбільші можливості. З його допомогою можливо виявити найбільш ранні ознаки захворювань, які не під силу визначити ні рентген-діагностиці, ні ультразвуку, ні навіть комп’ютерній томографії. Магнітно-резонансний томограф дає дуже детальні зображення практично будь-яких тканин тіла. Для визначення порушень в роботі серця, для виявлення різного роду новоутворень, для діагностики захворювань опорно-рухового апарату, йому немає рівних. Отримане фінальне зображення являє собою тривимірну репрезентацію досліджуваного органу або зони тіла, яке дозволяє проводити ретельне обстеження без використання контрастних речовин.

Існує кілька різновидів МРТ. Наприклад, за допомогою МР дифузії можна зрозуміти, як рухаються кров і внутрішньоклітинні молекули води в тканинах організму. МРТ термометрія показує точну температуру різних тканин і підвищує ефективність лікувальних процедур. Визначити біохімічні зміни тканин при різних захворюваннях можна завдяки МР спектроскопії. Функціональна МРТ – найбільш точний метод для отримання даних про роботу головного мозку, для визначення рівня дифузії в тканинах і для вимірювання швидкості течії спинномозкової рідини і кровотоку. Щоб отримати зображення судин шиї або будь-яких інших частин тіла, призначають магнітно-резонансну ангіографію (МРА).

Якість знімків, одержуваних при МРТ-дослідженні, залежить від величини магнітного поля, яка вимірюється в Тесла. Вище магнітне поле – краще зображення. Найчастіше використовуються високопольні МР томографи потужністю від 1,5 до 3 Тесла. Для попередньої діагностики зазвичай рекомендують пройти обстеження на низькопольному (0,23 – 0,35 Тесла) або середньопольному (1 Тесла) апараті. Існують ще МР томографи потужністю 5 Тесла, але вони використовуються для науково-дослідних робіт, а не в медичних установах.

Якщо магнітно-резонансна томографія настільки універсальна і об’єктивна, то навіщо було створювати комп’ютерний томограф? Якщо Ви уважно читали вищенаписане, то могли помітити, що мова йшла про дослідження м’яких тканин. Але людина складається не тільки з м’якого. Все м’яке в її організмі тримається на кістках, тобто на скелеті. І тут МР томограф безсилий. Він не бачить кальцій, що міститься в кістках і не дає необхідної інформації при їх переломах. Також, на ньому складно діагностувати легеневі патології, захворювання жовчного міхура і все те, що містить тверді тіла. Щоб заповнити цю прогалину, було розроблено дослідження на КТ.

CT-mri-ct.com.uaВоно не є альтернативою МРТ і вирішує зовсім інші проблеми. Такі, наприклад, як діагностування травм нирок і кісткових ушкоджень. А ще комп’ютерний томограф відмінно бачить свіжі кровотечі. Тому на КТ обстеження направляють людей з травмами грудної клітки, черевної порожнини, голови. Особливо таке дослідження показано при аневризмі і ранній стадії інсульту. Оскільки, в першу чергу мова йде про кісткові тканини організму, то пройти комп’ютерну томографію лікар порекомендує тим, у кого є проблеми в області спини і перш за все хребта.

У порівнянні з МРТ обстеженням тривалість процедури КТ набагато менша. Принцип роботи апарату полягає в обертанні сканера навколо досліджуваної області та видачі зображення під різними кутами на монітор. Таку процедуру можна проводити людям з електронними пристроями і металевими деталями всередині, що протипоказано при обстеженні на МР томографі.

Сканер КТ, що обертається навколо столу пацієнта, являє собою, кільцевидну систему, що складається з пов’язаних між собою рентгенівських трубок (джерела випромінювання) і лінійки детекторів, які зчитують сигнали, що проходять через анатомічні структури. Така система називається “гентрі”. Кожен сигнал – це окремий зріз, який подається на монітор, як окреме зображення. Сучасні комп’ютерні томографи працюють за принципом спіралі і створюють тривимірні зображення внутрішніх органів. Вони поділяються на однозрізові і мультизрізові, які в свою чергу поділяються на 4-, 8-, 16-, 32-, 40-, 64-, 128-зрізів. Чим більше кількість зрізів, тим вище діагностичні можливості. Найпростіші однозрізові сканери за одне обертання гентрі отримують одне зображення. Збільшення числа зрізів за таке ж одне обертання системи дозволяє отримувати зображення в рази швидше. Це означає, що пацієнтові доведеться набагато менше лежати в нерухомому стані, що важливо, якщо на столі знаходиться дитина-непосида або ослаблена літня людина.

Як згадувалося вище, КТ та МРТ – це різні види обстеження. Яке з них дасть найбільш точний результат конкретно при Вашій проблемі, може вирішити тільки лікар. Можливо, Вам буде рекомендовано пройти обидва дослідження. У будь-якому випадку потрібно детально розповісти лікарю про всі наявні у Вас захворюваннях і патології, так як кожен з методів має свої протипоказання і приймати самостійне рішення щодо вибору категорично неприпустимо.

Останні відгуки

  • Запис на МРТ головного мозку...
  • Доброго ранку. Скажіть будь-ласка, чи можу я прийти на мрт к...
  • Доброго дня. За яким номером телефону, чи електронною поштою...
  • Добрий день! Нікому не раджу цю клініку, бо якщо ломається ...
  • доброго дня, робив у вас рік тому мрт. Я можу у вас знов зап...
Повідомити про новий центр
або про зміну вартості